FAQ

When is the release date ?
I am not able to estimate that right now. But I would like to provide some pre-purchase beta version in few months.

Is multiplayer supported ?
Yes. However it will be quite old school, where hosting player will need public IP. Hamachi (or similar networking) works as well. Technically the multiplayer is working, but the user experience may vary, because the network code is highly affected by network quality (latency).
The max number of players was not defined. Only thing I can tell is that we tested it with 7 players.

What are the system requirements ?
Something around CPU 1GHz, 1GB RAM, openGL capable 3D GPU. The game is primarily for Windows (XP, Vista and 7 tested) but because of used technologies it is possible I will make a port to Linux later.

Is it 3D or 2D ?
2D. I have the opinion that 3D is overrated (even for space games). Also I knew that I have enough knowledge and skill to do 2D game myself in some reasonable time. This would not be the case for 3D game.

What is the gameplay like ?
You have direct control of your ship. You control mainly the movement and weapons, but also shield and energy management and various other special systems. You try to outmanoeuvre your opponent, use your stronger shields, find weak spots and make your weapons as effective as possible. The action is pretty fast. If you played FW2, it’s very similar. Another than that, Starfleet command games were a big inspiration.

What technologies is the game build on ?
Java, OpenGL, LWJGL, Slick2D, KryoNet, TWL and few others.

How many ships can be in a battle ?
It depends on many factors. It is a question of balancing the visual effects. However the engine was tested with 200 ships in a battle at the same time.

14 Responses to FAQ

 1. Vicktor says:

  Nice, and I prefer the game in 2D.
  Will it be Win 7 compatible ?
  Do it will need a dedicated video card ?

  • Vicktor says:

   Sorry, I did a mistake, I meant will it be Win 8 and Win 8.1 compatible ?

   • admin says:

    Win 8 – I certainly hope so. However I didn’t have a chance to test it yet. But I don’t expect problems here. Win 8 are not that much different from Win 7 and the game is based on mainstream well supported technologies (Java and openGL).
    Dedicated video card – to be honest I don’t know. But I think yes. Or it depends on what is exactly meant by “dedicated”. The game runs on computers 5-6 years old with no problems. I think intergrated GPU should be fine to. If your PC is good enough to run Minecraft, it should probably be good enough for FW3.

 2. Final War 2.5 says:

  Ahoj, pokusil jsem se spustit Final War 2.5 na Win 8.1, ale hned po startu se jen zobrazí obrazovka, která velmi rychle bliká, nic víc. V dolním pravém rohu je ještě pole s textem Zadej název bitvy. Je to známý problém, který jde řešit? Snažil jsem si pohrát s nastavením kompatibility, ale nepovedlo se.

 3. admin says:

  Ahoj, v podstatě to je známý problém, ale spolehlivé řešení neporadím.
  Tady jsou nějaké tipy: http://miniaplikace.blueboard.cz/kniha/17962?id=17962

  V podstatě to co doporučuju já je zkusit nastavit ve windows rozlišení 1024*768 a povypínat všechny ostatní aplikace

 4. Pokračování projektu? says:

  Ahoj,
  protože jsem fanda StarTreku a Final War, tak jsem se chtěl zeptat, jestli nějak pokračuje vývoj verze 3.

  • admin says:

   Čaues, no bohužel jsem zase zamrznul, ale musím se k tomu vrátit. Spousta věcí už je hotová (dlouho hotová), ale chci dodělat ještě nějaký další. Bohužel ale zároveň tlačim před sebou věci, do kterejch se mi moc nechce :-/

 5. Dotaz says:

  Ahoj.
  Jsem velký fanda Final War. Po přechodu z Win XP na Win 10 už se mi bohužel nepodařilo i přes všechny rady, které jsem objevil k problému bíle blikající obrazovky s nápisem zadej název bitvy, rozchodit Final War 2.5 Star Trek. Chtěl bych se proto zeptat jak to vypadá s vývojem hry Final War 3 a jestli bude fungovat i na Win 10.
  S pozdravem
  Lukáš.

  • admin says:

   Ahoj, jde to pomalu, ale teď už sem se rozhodl, že zahladím nějaké nedodělané drobnosti a pustím aspoň veřejnou betu. Protože jinak bych to opravdu asi nikdy nedodělal. Hotového toho je dost. Spousta věcí co sem chtěl chybí, ale to nevadí a dodělat se dají později.
   Jestli bude fungovat na W10 – no já pevně doufám, že ano. Zatím sem to pravda ale sám nezkoušel (možná snad některý z testerů ?)

 6. Pokračování says:

  Ahoj :) Mohl bych se zeptat, jak pokračují práce na FW3, pokud tedy stále pokračují a jestli by komunita očekávající tuto hru mohla dostat aktuální informaci o vývoji? Osobně se na tuhle hru docela těším a i po dlouhé době se stále s nadšením vracím ke hraní FW2. Pevně doufám. že projekt pokračuje a hra nakonec vyjde :)

  Předem děkuji

  • admin says:

   Ahoj,
   pokračují pomalu, ale pokračují :) často se mi bohužel stane, že mám výpadek několik měsíců, než se k tomu zase vrátím :-\ Ale co nejdříve udělám zase nějaký kratší update a asi už budu muset udělat nějakou uzavřenou betu, aby mě to dále motivovalo na tom pokračovat :)

 7. Hra says:

  Rád bych se zeptal kde,nebo jak se dá FW3 sehnat?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>